Ele Arıtma

+90 533 308 44 69

Adana Yüreğir Atıksu Arıtma Tesisi Sözleşmesi İmzalandı

Yüreğir Doğu Atıksu Arıtma Tesisleri ‘ nden kaynaklanan kokunun giderilmesine yönelik ciddi bir adım atıldı . Çevreye yaydığı koku nedeniyle bölgedeki vatandaşların eylemlerine sahne olan tesisin ‘ Gaz Emisyonu Bertaraf Sistemi Yapım İşi Sözleşmesi ‘ ASKİ ile ilgili firma arasında imzalandı .

Büyükşehir Belediyesi Encümen Salonu ‘ nda düzenlenen törende Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zihni Aldırmaz , Türkiye ‘ de ilk kez uygulanacak ve Avrupa ‘ ya örnek olacak projeyi hayata geçirdiklerini söyledi . Yüreğir ve Sarıçam ilçe merkezlerinin atık sularının arıtılması için Yüreğir Atıksu Arıtma Tesisi ‘ nin 2007 yılında tamamlandığını hatırlatan Aldırmaz , tesisin günlük 128 bin metre küp atıksu arıtacağını , şu anki kapasitesinin 90 bin metre küp olduğunu söyledi .

Tam biyolojik arıtmaya göre dizayn edilen Yüreğir Atıksu Arıtma Tesisi ‘ nde çamur arıtma yapıldığını ve üretilen metan gazı ile elektrik enerjisi elde edildiğini belirten Aldırmaz , bu şekilde tesisin yüzde 40 elektrik enerjisinin karşılandığını kaydetti . Arıtma tesisinden yayılan kötü kokuların 14 mahalleyi etkilediğine işaret eden Aldırmaz , ” Atıksu arıtma tesisindeki gaz ve kötü koku yayan kaynaklar kapalı ortamlar içinde tutulacak . Bu ortamda hava sirkülasyonları yapılacak . Borularla toplanan gaz ve kokular biyolojik yöntemlerle ile arıtılacaktır . ” dedi .

Atıksu Arıtma Tesisi Gaz Emisyonu Bertaraf Sistemi yapım işinin 4 milyon 341 bin TL ‘ ye ihale edildiğini ifade eden Aldırmaz , inşaatın 5 ayda bitirileceğini dile getirdi . Aldırmaz , yüklenici firmanın garanti olarak 1 yıl tesisin performans işletmesini yapacağını anlattı .

ASKİ Genel Müdürü Seyfettin Yılmaz ise küresel ısınmasının ve çevresel endişelerin had safhada olduğu bir yüzyılda yaşandığına işaret etti . Sanayileşme ile son 50 yılda yoğun bir çevre kirliliğinin ortaya çıktığına değinen Yılmaz , kalkınma ile çevresel değerlerin de mutlaka göz önünde tutulması gerektiğini açıkladı . Yılmaz , biyolojik koku bertaraf tesisinin devreye girmesiyle vatandaşların rahatlayacağına dikkat çekti . Yılmaz , tesisin çevresinin yeşil alan olarak değerlendirileceğini aktardı .

Biyolojik Koku Giderim Tesisi ‘ nin özelliklerinin slâytlarla davetlilere anlatıldığı programda mahalle muhtarları , bu çalışma dolayısıyla Başkan Vekili Zihni Aldırmaz ve ASKİ Genel Müdürü Seyfettin Yılmaz ‘ a çiçek sundu .